Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот совет за безбедност на вонредна седниза по немирите


Бугарскиот национален совет за безбедност денеска ќе заседава по повод растечките етнички тензии во земјата по немирите. Во соопштението од кабинетот на бугарскиот претседател е наведено дека Советот планира да усвои итни мерки за кои ќе гарантираат ред и безбедност во земјата како и спречување на нови судири.
Бранот на немирите во земјата почна пред една недела кога 19 годишно момче загина во сообраќајна несреќа за која е обвинет ромскиот лидер Кирил Рашков познат како Цар Киро.
XS
SM
MD
LG