Достапни линкови

logo-print

Иранскиот Ајатолах со поддршка за Палестинците


Иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Каменеи денеска изјави дека Палестинците не треба да ја ограничат својата независност и да бараат да се приклучат во Обединетите Нации како посебна држава, затоа што и без тоа таа земја им припаѓа ним.
Тој во својот говор на пропалестинската конференција во Техеран изјави дека тие треба да се залагаа за слобода на Палестинците на не на дел од Палестина. Каменеи додаде дека единствено решение за израелско-палестинкиот конфликт е создавање на две посебни држави.
Во меѓувреме во Советот за безбедност на Обединетите Нации почнаа разговорите за палестинкото барање зад затворени врати.
XS
SM
MD
LG