Достапни линкови

logo-print

Отпуштање на административци тема на преговорите во Атина


Демонстрантите во Атина ги палеа сметките во кои беа вметнати новите давачки како дел од мерките за штедење

Демонстрантите во Атина ги палеа сметките во кои беа вметнати новите давачки како дел од мерките за штедење

Грчките власти денеска ќе се сретнат со прегововарачи на ЕУ и ММФ за дел од заемот што треба да го добие Атина. Тема на денешните преговори треба да биде прашањето како и кога ќе го спроведат грчките власти ветувањето за отпуштање на вработени во државната администрација, јавува новинската агенција Ројтерс. Доколку не се договорат, Грција може да не ги добие 8-те милијари евра од новата рата за спас од кризата , со што земјата може да остане без пари за плати и сметки за само неколку недели. Претставнците на Европската Централна Банка, ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд пред неколку месеци сопштија дека се сомневаат оти Грција може да си спроведе докрај реформите за кратење на трошоците и за покачување на даноците.
XS
SM
MD
LG