Достапни линкови

logo-print

Во Јемен убиени терористи


Анвард ал Авлаки

Анвард ал Авлаки

Американски официјални претставници изјавија дека во нападот со беспилотно летало во Јемен во кој бил убиен милитантот за кој се сметшае дека е најголема закана по американската безбедност Анвард ал Авлаки, исто така загинал и главниот за експлозиви во Ал Каеда Ибрахим ал Асири. Неговата смрт се уште не е официјално потврдена. За Ал Асири се верува дека ги подготвувал експлозивите наменети за тероритички напади. Претседателот Барак Обама оцени дека убиството на Ал Авлаки е пресвртница во борбата против Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG