Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда ги финансира бунтовниците од Кавказот


Водачот на чеченските исламистички бунтовници, Доку Умаров.

Водачот на чеченските исламистички бунтовници, Доку Умаров.

Терористичката мрежа Ал Каеда обезбедува засилена подршка, вклучувајќи и финансиска, за исламистичките бунтовници во Северен Кавказ во Русија, наведува Центарот за стратешки и меѓународни студии од Вашингтон. Целта на бунтовниците е да создадат Кавкаски Емират што ќе се протега од Црното Море до Каспиското Езеро. Според рускиот претседател, Дмитри Медведев, исламистичките бунтовници од Кавказот се најголема закана за безбедноста на Русија.
XS
SM
MD
LG