Достапни линкови

logo-print

Назарбаев кандидат за Нобелова награда за мир


Киргистанскиот парламент денеска го поддржа казахстанскиот предлог претседателот Нурсултан Назарбаев да се кандидира за Нобелова Награда за мир. Претседателот на Собранието соопшти дека ќе испратат барање до Нобеловиот комитет да го разгледа предлогот Назарабев да ја добие наградата во идната година. Според пратениците тој треба да се номинира поради неговиот успех да ја ослободи државата од Советската ера на нуклеарно оружје и поради неговите напори за постигнување регионална стабилност во Централна Азија.
XS
SM
MD
LG