Достапни линкови

logo-print

Саудискиот крал ја укинал казната против жената возач


Саудискиот крал Абдула

Саудискиот крал Абдула

Саудискиот крал Абдула ја укинал судската одлука со која една саудиска жена требаше да биде казнета со десет удари со камшик затоа што го прекршила законот за забрана на жените да управуваат автомобил во таа земја. За ваквата одлука, како што наведуваат агенциите, се дознало од твит пораката на сопругата на принцот Авалед бин Талал. Судот во Џеда деновиве ја прогласи за виновна Шаима Џастаина, бидејќи во јули годинава возела автомобил. Казната беше објавена веднаш откако кралот Абдула соопшти дека на жените ќе им биде дозволено да учествуваат на општинските избори во 2015 година. Саудиска Арабија е единствената земја во светот каде што на жените, без оглед дали се саудиjки или од странство, им се збранува да управуваат автомобил.
XS
SM
MD
LG