Достапни линкови

logo-print

Кина подготвува станица во Вселената


Кина денеска ќе лансира капсула која треба да го подготви патот за стационирање постојана станица во Вселената. Тијангонг еден или Небеска палата треба да биде лансирана од пустината Гоби во пресрет на први октомври, однoсно Националниот ден на Кина. Предвидено е во станицата по неколку месеци да престојуваат астронаути.
XS
SM
MD
LG