Достапни линкови

logo-print

Казахстан со рестриктивен верски закон


Горниот дом на казахстанскиот парламент ги одобри мерките со кои се ограничува регистрирање верски организации. Овој закон пред неколку дена беше одобрен од Долниот дом на парламентот. Поддржувачите на законот, вклучувајќи го и претседателот Нурсултан Назарбаев, велат дека законот ќе придонесе во борбата против верскиот екстремизам.
XS
SM
MD
LG