Достапни линкови

logo-print

Германскиот Парламент ќе гласа за помош на фондот за спас на ЕУ


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германскиот Парламент денеска ќе гласа дали да даде дополнителна поддршка на фондот на ЕУ за земјите кои се во финансиска криза. Според извештаиите законодавците ќе дадат 440 милијарди евра, преку купување на обврзници и подигнување на кредит од банките за да им позајмат пари што побрзо на властите кои имаат финансиски проблеми, пред тие да западнат во целосна криза.
XS
SM
MD
LG