Достапни линкови

logo-print

Малцинствата во Албанија ќе го бојкотираат пописот


Претставниците на малцинствата во Албанија соопштија дека ќе го бојкотираат пописот на населението кој почнува на 1-ви октомври. Во заедничкото соопштение што го испратија до меѓународните организации во Тирана е наведено дека сметаат оти овој попис нема за цел реална евидениција на припадниците на малцинствата, туку напротив вештачко прикажување на нивниот број идетично како во времето на комунистичката диктатура. Во продолжение се вели дека тие нема да го признаат резултатот од пописот.
XS
SM
MD
LG