Достапни линкови

logo-print

Тимошенко бара да се отфрли обвинението против неа


Поддржувачи на Тимошенко протестираат пред судот во Киев

Поддржувачи на Тимошенко протестираат пред судот во Киев

Адвокатот на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко побара денеска од судот таа да биде ослободена од обвинувањата затоа што нема доволно докази за да се прогласи за виновна. Тимошенко се соочува со 10 годишна казна затвор доколку се докаже нејзината вина за обвинението за договор со Русија потпишан во 2009 та година за продажба на гас. Таа е украински лидер на опозицијата и се смета дека е неправедно обвинета од нејзините политички опоненти.
XS
SM
MD
LG