Достапни линкови

logo-print

Владата на Косово го осуди насилството врз КФОР


Судири на граничниот премин Јариње

Судири на граничниот премин Јариње

Косовската влада најостро го осуди насилството на „криминалните структури во близина на преминот Јариње“ врз мировниците на КФОР. Владата ја изразува својата решеност за воспоставување ред и закон и во овој дел на територијата на Косово, за деблокада на патиштата и слобода на движење, се наведува во соопштението. Владата оценува дека насилните реакции што се случија вчера се дело на луѓе кои се идентификуваат со криминалните структури, илегалната трговија и со организираниот криминал.
Косовската влада ги повикува Србите, граѓани на Косово, да не ги поддржуваат насилните поединци и да не останат заложници на криминалните структури, туку да имаат доверба во институциите на Косово.
XS
SM
MD
LG