Достапни линкови

logo-print

Обраќање на Баросо во Европскиот парламент


Жозе Мануел Баросо

Жозе Мануел Баросо

Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо денеска ќе се обрати во Европскиот парламент во Стразбур. Говорот доаѓа во период кога Европската Унија се соочува со тешки економски проблеми поради должничката криза на неколку земји, како и страхувањата за стабилноста на еврото, официјална парична единица во 17 од 27-те земји членки на ЕУ. Се очекува Баросо да најави можен нов данок на финансиски трансакции, во обид да се соберат средства за справување со економската криза и да се ублажат потенцијалните ризични трансакции.
XS
SM
MD
LG