Достапни линкови

logo-print

Русија бара цврсти гаранции за антиракетниот штит


Сергеј Лавров

Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара цврсти законски гаранции во врска со американскиот антиракетен штит кој треба да биде поставен во Европа. Распоредувањето на делови од овој систем ја менува рамнотежата на силите во системот на меѓународната безбедност, изјави Лавров во Генералното собрание на ОН.
Тој рече дека се потребни законски гаранции оти тој штит нема да ја промени рамнотежата во светот и во регионот и дека ќе биде адекватен на најавените цели.
XS
SM
MD
LG