Достапни линкови

logo-print

Ублажена нацрт резолуција за санкции спрема Сирија


Европските земји се откажаа од повиците за итни санкции против режимот во Сирија, во обид да се добие согласноста на Русија и на Кина за новата резолуција на Советот за безбедност на ОН во врска со сирискиот конфликт. Нацрт резолуцијата предложена од Британија, Франција, Германија и Португалија, а поддржана од САД, содржи закана за санкции доколку режимот на претседателот Башар ал Асад не ги прекине воените операции против цивилите. Новата резолуција, за која во Советот за безбедност ќе се расправа денеска, е предложена по противењето на Русија и на Кина на претходните напори на Европа и на САД за воведување санкции против сирискиот режим.
XS
SM
MD
LG