Достапни линкови

logo-print

БиХ со ригорозни мерки против лажните азиланти


БиХ денеска соопшти дека ќе преземе чекори за да се справи со своите граѓани кои ја злоупотребуваат визната либерализација. Босанскиот министер за безбедност Садик Ахметовиќ изјави дека ќе бидат преземени ригорозни мерки за сите што го злоупотребиле безвизниот режим во Шенген зоната. БиХ доби визна либерализација во декември минатата година, но ЕУ воведе мониторинг систем и најави дека ќе ја суспендира таа бенефиција доколку се зголеми бројт на луѓе кои го прекшуваат безвиниот режим и барат азил во европските земји.
XS
SM
MD
LG