Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема да назначи нов амбасадор во Македонија до извештајот


Новиот амбасадор на Европската унија во Македонија нема да биде познат пред објавувањето на годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата. Ова за Дојче Веле го изјави портпаролката еврокомесарот за надворешна политика Кетрин Ештон, Маја Коцијанчич. Таа додаде дека процедурата е во тек и дека комуникацијата на делагцијата со властите во Скопје не е прекината. Последниот евроамбасадор во Скопје Петер Соренсен беше само неколку месеци на на функцијата во Македонија , по што беше испратен на дипломатска мисија во Сараево.
XS
SM
MD
LG