Достапни линкови

logo-print

Романија ќе си ги повлече војниците од Косово


Преминот Брњак

Преминот Брњак

Романскиот врховен одбранбен Совет соопшти дека планира да ги повлече своите војници од мисијата на КФОР во Косово. Во соопштението е наведено дека до декември годинава 179 војници ќе се вратат во Романија. Во продолжение се вели дека деталите за повлекувањето ќе бидат договорени со европските партнери. Романија одбива да ја призна независноста на Косово , тврдејќи дека таквиот потег ќе го охрабри и другите сепаратустички движења во регионот.
XS
SM
MD
LG