Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност не брза со одлуката за Палестина


Палестинскиот лидер Махмуд Абас

Палестинскиот лидер Махмуд Абас

Советот за безбедност на ОН,синоќа зад затворени врати, дискутираше за палестинското барање за полноправно членство во ОН. Но дипломатски извори велат дека нема да се брза со донесување било какви одлуки.
Палестинскиот лидер Махмуд Абас во петокот во седиштето на ОН формално побара од ОН да се признае Палестина како полноправна членка.
Квартетот на блискоисточните мировни преговарачи, составен од САД, Русија, Европската унија и ОН, ги повика Израелците и Палестинците набрзо да ги продолжат разговорите за постигнување на конечен мировен договор.
Но Абас, повтори дека разговорите нема да продолжат се додека Израел целосно не запре со изградбите на населби на Западниот Брег. За Израел тоа е неприфатлив услов.
XS
SM
MD
LG