Достапни линкови

logo-print

САД подготвени за идниот руски претседател


Владимир Путин ги објави плановите повторно да се кандидира за претседател

Владимир Путин ги објави плановите повторно да се кандидира за претседател

САД соопштија дека се подготвени да соработуваат со следниот претседател на Русија. Ваквите коментари уследија откако Владимир Путин ги објави плановите повторно да се кандидира за претседател. Портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер, изјави дека САД со нетрпение очекуваат да работат со следниот руски претседател, бидејќи веруваат дека тоа е во взаемен
интерес за САД и за Русија, како и за светот.
Тој рече и дека САД ќе продолжат да работат на ресетирање на односите меѓу двете земји.
Претседателот Дмитриј Медведев, кој го презеде управувањето со Кремљ од Путин во 2008 година, објави во саботата дека нема да учествува во трката за претседател на изборите кои треба да се одржат во март 2012.
XS
SM
MD
LG