Достапни линкови

logo-print

Медведев побара Кудрин да си поднесе оставка откако го критикуваше


Рускиот преседател Дмитри Медведев денеска му даде рок на министерот за финасии Алексеј Кудрин до крајот на денот да одлучи дали сака да поднесе оставка откако јавно ја критикуваше економската политика на Кремљ. Кудрин кој веќе 11 години е на таа функција, во Вашинтон изјави дека нема да биде министер во новата влада доколку ја предводи Медведев. Руските медиуми ја цитираат изјавата на Медведев која гласи: „ Ако не се согласувате со политиката на претседателот тогаш ви останува една опција- Да понесете оставка.“
XS
SM
MD
LG