Достапни линкови

logo-print

Убиен воен јеменски командат


Јеменскиот претседател Али Абдула Салех

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех

Антивладини племенски борци во Јемен упаднале во воена база во близина на главниот град, при што загинал воен командант а 16 војници се заробени, јавуваат новинските агенции. На опозициска интернет страница е објавено дека Генерал Ахмед Абдулах Ал Келеби е убиен при судири меѓу племенските борци и војниците стационирани во базата на Републиканската гарда.Оваа информација се уште не е потврдена од независни извори. Елитната републиканска гарда е под команда на синот на јеменскиот претседател Али Абдула Салех, Ахмед. Во меѓувреме илјадници демонстранти во јемен протестираат против режимот на Салех.
XS
SM
MD
LG