Достапни линкови

logo-print

Турција ќе почне со истажувањата во Медитеранот


Бродот со кој ќе се вршат испитувањата во Медитеранот

Бродот со кој ќе се вршат испитувањата во Медитеранот

Турција денеска ќе почне со ископувања и истражувања за нафта и гас во Медитеранот следејќи го примерот на грчкиот дел од Кипар, јавуваат турските медиуми. Шефот на институот што ќе го спроведе истажувањето соопшти дека денеска ќе стартуваат сеизмолошките испитувања но не објасни каде точно ќе биде стациониран бродот. Тензиите во Медитеранот се во пораст откако кипарската влада која не е признаена од Турција соопшти дека американска фирма почнала со истражувањата во регионот.Неодамна Турција најави дека ќе ги замрзне односите со ЕУ доколку унијата дозволи Кипар да го преземе следното ротационо преседателство.
XS
SM
MD
LG