Достапни линкови

logo-print

Почина кенијската нобеловка Матаи


Вангари Матаи

Вангари Матаи

Кенијската добитничка на Нобеловата награда за мир Вангари Матаи починала во болница во Најроби, каде што била на третман од заболување со рак. 71 годишната Матаи ја доби Нобеловата награда во 2004 година за нејзината работа во зачувувањето на животната средина и заштитата на правата на жените.
XS
SM
MD
LG