Достапни линкови

logo-print

Левицата во Франција победи на изборите за Сенат


Левицата во Франција освои прв пат по 50 години апсолутно мнозинство на изборите за горниот дом во францускиот парламент,Сенатот.Според првичните резултати на изборите за 170 од вкупно 343 сенатори ,левицата освоила нови 23 места. За сенатори вчера глaсаа 71890 избирачи.
XS
SM
MD
LG