Достапни линкови

logo-print

На Генералното собрание на ОН денеска разговори за барањето на палестинците за своја држава


На Генералното Собрание на Обединетите Нации денеска се очекува да бидат отворени разговори за апликацијата на палестинците за полноправно членство во ОН. Агенциите јавија дека каква било можност на Генералното Собрание да се гласа за ова прашање не се очекува во наредните недели или месеци.Палестинскиот претседател Махмуд Абас минатата недела во седиштето во Њу Јорк формално побара признавање на палесинска држава во ОН. САД кои се сојузник на Изрел веќе се заканија дека ќе се спротивстават со вето на таквата иницијатива.САД нагласија дека подржуваат палестинска држава но дека тоа може да се постигне само преку разговори меѓу палестинците и Израел а не преку гласање во ОН.
XS
SM
MD
LG