Достапни линкови

logo-print

Русија воспостави дипломатски односи со Тувалу


Тувалу

Тувалу

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија воспоставила дипломатски односи со Тувалу. Тувалу е мала држава која има нешто повеќе од 12 илјади жители и се протега меѓу водите на Хаити и Австралија. Тувалу минатата недела ги призна отцепените грузиски региони Абхазија и Јужна Осетија како независни држави. Руските медиуми јавуваат дека Лавров се сретнал со премирот на Тувалу на маргините на Генералното Собрание на Обединетите Нации каде што разговарале за договорот.
XS
SM
MD
LG