Достапни линкови

logo-print

Светските лидери договорија нова акција за спас од кризата


Шефицата на ММф Кристин Лагард

Шефицата на ММф Кристин Лагард

Светските лидери на состaнокот на Меѓународниот Монетарен фонд во Вашингтон се договорија да преземат колективна и одлучна акција за справување со економската криза во Европа. Светските берзи минатата недела забележаа пад на индексите поради стравувања дека грчката должничка криза може да се прелее и во другите земји членки на еврозоната.
Шефицата на ММф Кристин Лагард изјави дека 17 те земји од еврозоната треба да си го исполнат своето ветување од јули и да стават повеќе пари во фондот за спас од кризата.
Американскиот секретар за финасии Тимоти Гајтнер изјави дека часовникот ги отчукува последните минути за да се одбегне домино-моментот во Европа.
Рускиот министер за финасии Алексеј Кудрин изјави дека спасувањето на Грција ќе биде подобро за сите земји од зоната кои подоцна полесно ќе можат да се справат со слични закани од случувањата во Шпанија и Италија.
XS
SM
MD
LG