Достапни линкови

Попоски и Груевски на средба со Бан Ки Мун


Премиерот Груевски на средба со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Премиерот Груевски на средба со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Премиерот Никола Груески и министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк се сретнаа со генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, јавува државната новинска агенција МИА.
Министерот Попоски изјавил дека на средбата се разговарало за спорот за името и реформите, односно дека го информирале генералниот секратар на ОН за како што вели, нивната посветеност во процесот кој се одвива под покровителство на ОН и дијалогот кој сакаат дополнително да го интензивираат на сите нивоа, а се однесува на спорот кој нашиот јужен сосед го наметна за уставното име на Македонија.
XS
SM
MD
LG