Достапни линкови

logo-print

Груевски на Генерално собрание на ОН


Премиерот Никола Груевски денеска одржа говор на Генералното Собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Груевски изјави дека граѓаните на Македонија не сакаат да се наоѓаат во позиција каде името и идентитетот им е оспорен. Тој побара поддршка за решение на проблемот за како што вели „ да се заврши ова, да бидеме она што сме, без да повредиме некого , со почит кон соседот со кого го имаме овој спор и разбирање за неговите стравови, ние немаме никакви претензии, или намери да го монополизираме терминот Македонија“
XS
SM
MD
LG