Достапни линкови

logo-print

Грција го поддржува палестинското барање


Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис

Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис

Грција целосно го поддржува барањето на Палестина за присоединување кон ОН, како и правото на Палестинците да имаат сопствена држава. Ова го изјави грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис во обраќањето пред годишната сесија на Генералното собрание на ОН. Тој додаде дека Палестците има право на своја независна држава, како што Израел има право на апсолутна безбедност.
XS
SM
MD
LG