Достапни линкови

logo-print

Белгиските политичари на чекор кон формирање влада


Протести во Белгија на кои демонстрантите бараат политичарите да формираат влада

Протести во Белгија на кои демонстрантите бараат политичарите да формираат влада

Белгиските политички партии по 15 месеци од изборите го направија првиот чекор кон формирање Влада. По синоќешните разговори 8 те партии се договориле за реформите кои претходно беа причина за паѓање на минатата влада.
Белгија веќе 15 месеци фунционира без влада откако парламентарците имаа несогласувања околу финансирањето на регионите од француското и холандското говорно подрачје и за двојачиниот град Брисел.
Партиите денеска соопштија дека нашле заеднички јазик за реформите.
XS
SM
MD
LG