Достапни линкови

logo-print

Груевски ќе говори на Генералното Собрание на ОН


Премиерот Никола Груевски денеска ќе се обрати на 66 сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, покрај 15 премиери од држави од целиот свет.
Инаку тој вчера на Бизнис форум за презентација на инвестициските можности на земјата „Македонија – Најконкурентна европска бизнис дестинација“ информирал дека во првиот квартал од 2011 година е забележан раст на БДП од 5,1 проценти.
Груевски изјави и дека последната информација објавена вчера е оти растот на БДП во вториот квартал од 2011 година е 5,3 проценти, со што, според него, може да се каже дека во првата половина од годината е остварен раст од 5,2 отсто.
XS
SM
MD
LG