Достапни линкови

logo-print

ОН во понеделник ќе расправаат за Палестина


Палестиснкиот Претседател Махмуд Абаз му го предава барањето на Генералниот секретар на ОН Бан ки Мун

Палестиснкиот Претседател Махмуд Абаз му го предава барањето на Генералниот секретар на ОН Бан ки Мун

Обединетите Нации во понеделник ке дискутираат за палестинското барање за приклучување кон Светската Организација, што вчера во Њујорк го поднесе Претседателот Махмуд Абаз.
Израелскиот Премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека мир може да се постигне само низ преговори.
Квартетот за Блискиот Исток пак повика страните да им се вратат на преговорите во рок од 4 недели.
Квартетот побара прогрес да се направи за 6 месеци, а решениое да се постигне за една година.
XS
SM
MD
LG