Достапни линкови

logo-print

Санадер обвинет за нов корупциски случај


Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска беше обвинет за земање мито од над тринаесет милиони долари од унгарската енергетска група МОЛ за да и обезбеди контрола врз хрватската национална нафтена компанија ИНА. Ова е второ обвинување против Санадер. Тој исто така се соочува и со обвинувања за злоупотреба на функцијата. Санадер во минатиот декември беше уапсен во Австрија, а во јули годинава беше екстрадиран во Хрватска.
XS
SM
MD
LG