Достапни линкови

logo-print

Напнатост на Северот на Косово


Војниците на КФОР синоќа со бодликав тел го заградиле заобиколниот пат од преминот Јариње кон Рудници што локалното население претходно го подготви за асфалтирање. Во текот на ноќта пак, србите пробиле нова делница што од северно Косово води во Србија. Барикадите кај граничните премини Јариње и Брњак траат од минатата недела откако со помош на ЕУЛЕКС и КФОР на нив беа распоредени кососвки царинци и полицајци.
XS
SM
MD
LG