Достапни линкови

logo-print

Американска делегација си заминала од говор на Ахмадинеџад


Иранскиот лидер Махмуд Ахмадинеџад при обраќањето во ОН

Иранскиот лидер Махмуд Ахмадинеџад при обраќањето во ОН

Американската делегацијаго напуштила Генералното Собрание на ОН, откако иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад одржал анти-американски говор.
Седум години по ред Ахмадинеџад го користи годишниот форум на ОН да го покрене прашањето за терористичкиот напад на САД во 2011 години нарекувајќи го „мистериозната несреќа на 11 септември“.
Тој исто така меѓу редови говорел и за американската инвазија на Ирак и Авганистан.
XS
SM
MD
LG