Достапни линкови

logo-print

Уапсен поранешниот либиски премиер во Тунис


Туниските власти соопштија дека го уапсиле поранешниот премиер на Либија Багдади Ал Махмуди е уапсен во Тунис и е осуден на шест месеци затвор поради нелегален влез во земјата.Во соопштението е наведено дека порашениот либиски функционер бил уапсен во средатаво јужниот дел на Тунис во близина на границата со Алжир. Махмуди беше премиер во времето на режимот на Моамер Гадафи. Поддржувачите на Гадафи се уште им пружаат отпор на силите на Националниот преоден совет во нивните последни упоришта Бани Валид и Сирт.
XS
SM
MD
LG