Достапни линкови

logo-print

Мулен го обвинува Пакистан за соработка со милитанти


Американскиот адмирал Мајк Мулен денеска го обвини Пакистан за „извоз“ на насилство во Авганистан со тоа што им дозволува на милитантите да дејствуваат како „десна рака“ на разузнавачките служби на Исламабад. Мулен кој неодамна ја напушти функцијата, во својот говор пред американскиот Сенат изјави дека со разузнавачка помош оперативците од милитантската група Хагани извеле напад врз американската амбасада во Кабул.
Најмалку 25 луѓе загинаа при минатонеделниот напад врз американската амбасада и седиштето на НАТО во Кабул. За нападот обвинети се милитантите од мрежата Хагани која се поврзува со Талибанците.
Пакистанските власти ги негираат наводите за поврзаност со таа мрежа.
XS
SM
MD
LG