Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници уште еден град ставија под контрола


Либиската привремена влада денеска соопшти дека воспоставила контрола врз делови од пустинскиот град Сабха едно од последните упоришта на поддржувачите на Моамер Гадафи. Воениот потпарол на Националниот преоден совет Ахмед Бани изјави денеска во Триполи дека властите ги истражуваат наводите дека Гадафи побелгнал од Сабха но се уште не може да ги потврди тие информации. Во меѓувреме Командантот на воената операција на НАТО во Либија генерал Чарлс Боухард денеска во Брисел изјави дека е убеден оти мисијата во Либија ќе заврши во наредните три месеци.
XS
SM
MD
LG