Достапни линкови

logo-print

Бесими се сретна со Пападополу


Средба на министерот Фатмир Бесими со амбасадорот на Грција во Македонија Александра Папаодопулу

Средба на министерот Фатмир Бесими со амбасадорот на Грција во Македонија Александра Папаодопулу

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска се сретна со грчката амбасадорка во Скопје Александра Пападопулу, која била придружувана од грчкото воено аташе полковник Христос Полианитис. Министерството за одбрана соопшти дека Бесими и Пападопулу изразиле задоволството од досегашната соработка и била нагласена потребата од унапредување на сорабоката. Како што е наведено во соопштението Бесими упатил покана за средба до министерот за одбрана на Грција.
Билатералните консултации помеѓу министерствата за одбрана на Македонија и на Грција, како што е планирано, оваа година треба да се одржат во период од 07-09.12.2011 година во Атина. Се очекува на тие консултации да биде потпишан планот за билатерална соработка за 2012 година.
XS
SM
MD
LG