Достапни линкови

logo-print

Папата Бенедикт Шеснаесетти во посета на Германија


Папата Бенедикт Шеснаесетти од денеска престојува во прва официјална посета на неговата татковина Германија. За време на четиридневниот престој, Папата ќе има обраќање во парламентот, а ќе одржи и миса на Олимпискиот стадион во Берлин. Посетата, како што е најавено, ќе биде проследна и со повеќе протести, додека многумина пратеници во Бундестагот најавија дека ќе го бојкотираат неговиот говор. Католичката црква во Германија во изминативе години бележи опаѓање на нејзиното членство. Јозеф Ратцингер стана папа во 2005 година.
XS
SM
MD
LG