Достапни линкови

logo-print

САД ќе се противстават со вето на палестинската иницијатива за независна држава


Белата куќа соопшти дека претседателот Барак Обама му соопштил на палестинскиот претседател Махмуд Абас оти САД ќе се спротивстават со вето на евентуалната иницијатива за признавање на палестинска држава во Советот за Безбедност.Обама се сретна со Абас во Њу Јорк.Претходно Обама кажа на Генералното Собрание на ОН дека единствено директни разговори меѓе израелците и палестинците се вистински начин за решавање на проблемите.
XS
SM
MD
LG