Достапни линкови

logo-print

Ерменија слави 20 години независност


Ерменија денеска оддржа голема воена парада во главниот град како дел од одбележувањето на 20 години независност од Совесткиот Сојуз. Претседателот Сежр Серкисијан изјави дека во изминативе две децении земјата направила голем исчекор напред но се уште има многу кои не се завршени.Тој додаде дека победата во ерманската победа во 1990 година со Азербејџан околу територијата на Нагорно Карабах е најславната страна во нивната историја. Ерменија во последниве 20 години помина низ турбулентни периоди. Конфликтот околу Карабах се уште е нерешен.
XS
SM
MD
LG