Достапни линкови

logo-print

Турција со намера да засили воено присуство во источен Медитеран


Турција има намера да го зголеми военото присуство во источниот дел од Средоземното Море, пишуваат весниците Акшам и Милиет.
Причина за пренасочување на воени бродови се тензиите во односите на Турција со Израел и Република Кипар. Досега нема официјална одлука за предислоцирање бродови, но премиерот Реџеп Таип Ердоган не исклучил таква веројатност.
Станува збор за осум фрегати и подморница. Турската поморска флота има вкупно 18 бродови, од кои четири се во мисија крај бреговите на Либија во рамки на операција на НАТО.
Според Милиет, три бродови се планирани во неутрална зона крај Израел. Најмалку две фрегати ќе патролираат околу турски бродови кои ќе почнат со анализи за нафта и гас во близина на брегот на Кипар.
XS
SM
MD
LG