Достапни линкови

logo-print

Собири на палестинците на Западниот Брег за подршка на државноста


Рамала

Рамала

Илјадници палестинци се собраа денеска на Западниот Брег во рамките на кампањата за признавање на Палестина како 194-та земја членка на Обединетите Нации. Покрај собирот во Рамала, планирани се демонстрации и во Наблус, Хеброн и Витлеем. Инаку, за денеска во Њујорк е предвидено американскиот претседател Барак Обама да се состане со палестинскиот лидер Махмуд Абас и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во обид да ги врати двете страни на преговарачка маса. Абас планира формално да побара признавање на палестинска државност во петок, кога ќе говори на Генералното собрание на Обединетите Нации. Русија најави дека ќе го подржи ваквото барање.
XS
SM
MD
LG