Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ги повика приврзаниците на Гадафи да се предадат


Американскиот претседател Барак Обама ги повика последните приврзаници на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи да го предадат оружјето и да се придружат на новата Либија. На состанокот за Либија, одржан на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, Обама истакна дека тешките денови сеуште се пред нас. Се додека либискиот народ е под закана, мисијата на НАТО за заштита на цивилите ќе продолжи, рече тој. Обама најави враќање на американскиот амбасадор во Триполи и вети поддршка за идната либиска влада.
XS
SM
MD
LG