Достапни линкови

logo-print

Напад врз шиитески муслимански верници во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека вооружени напаѓачи отвориле оган врз автобус со шиитски муслимански верници при што загинале најмалку 28 луѓе. Верниците патувале со автобус низ областа Мастунг во југозападниот дел на Пакистан кон иранската граница кога се случил нападот. Автобусот со 40 патници бил пресретнат од вооружени напаѓачи на мотори при што двајца од нив загинале.
XS
SM
MD
LG