Достапни линкови

logo-print

Бројот на загинати при протестите во Сирија расте


Вчерашните антивладини протести во Хомс

Вчерашните антивладини протести во Хомс

Најмалку тројца загинале и неколкумина се ранeти при денешнитe судири на сириските безбедносни сили и демонстрантите во Хомс, соопшти организацијата Хјуманс Рајст Воч. Во соопштението е наведено дека при вооружените пресметки кои започнале синоќа загинал и еден полицаец. Безбедносните сили го затвориле влезот во градот Хомс каде што вчера се оддржаа големи антивладини протестите. Според податоците на Обединетите Нации во Сирија до сега загинале над 2600 луѓе во неколкумесечните протести против режимот.
XS
SM
MD
LG